Ahoj čtenáři a fanoušci Swim Smooth,

Jmenuji se Michal a jsem začínající trenér ve Swim Smooth. Studuji obor tělesná výchova a sport na FTVS, kde jsem již absolvoval bakalářské studium. Díky svým čtyřletým zkušenostem s výukou plavání budu nyní učit nejmladší plavecké naděje, a proto Vám budu pravidelně na našem blogu popisovat zajímavé okamžiky z plaveckých lekcí, které najdete v kategorii „Střípky z tréninku.“

Mojí první zkušeností ve Swim Smooth byl právě příměstský plavecký tábor, na který mě pořadatelka a hlavní trenérka Gabriela Minaříková pozvala, abych se seznámil s ostatními trenéry a vyzkoušel si metodiku Swim Smooth. První den na táboře byl skvělý. Měli jsme hodně sluníčka, plavání i ježdění na tobogánu. Avšak další čtyři dny bylo počasí výrazně horší, teplota se pohybovala okolo 17 °C, občas zapršelo, bylo hodně pod mrakem a sluníčko na nás vysvitlo jen chvílemi. Asi vás napadne, jestli je toto počasí vhodné pro plavání dětí ve venkovním bazénu, i když je vyhřívaný? A také Vás asi bude zajímat, jak jsme se vypořádali s cílem plavat každý den, ačkoliv jsme měli k dispozici jen venkovní bazén?

Ano, byla to pro nás trenéry velká výzva za tohoto nepříznivého počasí.  Dětem totiž venku nebylo příliš teplo a některé neměly na plavání vždy náladu. Museli jsme vymyslet takový program, který děti namotivuje, ale nikoho do vody nenutí. Prvním naším postupem bylo děti zahřát natolik, aby se jim potom do bazénu chtělo. S tímto nám velmi pomohla trenérka Linda, která měla zásobník nejrůznějších cvičení z atletiky. Cvičení probíhala vždy formou her nebo štafet pod širým nebem, proto to bylo pro děti hodně zábavné a u několika her se nám stalo i to, že jsme je museli opakovat několikrát za sebou, protože děti tolik bavily. Pouze jednou, když opravdu hodně pršelo, jsme cvičili pod střechou různá posilovací, protahovací a koordinační cvičení.

Plavecké lekce jsme měli naplánované 2x denně, 60 minut dopoledne a 60 minut odpoledne. Tento plán se jsme dodrželi pouze některé dny, kdy nám svítilo sluníčko a bylo tepleji. Jiné dny jsme kvůli počasí raději jednu plaveckou lekci zrušili a místo ní zařadili cvičení a hry na suchu. Chladnému počasí jsme přizpůsobily plavecké lekce tak, aby děti z vody příliš nevylézaly a plavání bylo celkově intenzivnější. Každý se mohl rozhodnout, zda do vody půjde a jak dlouho bude plavat. Někdo plaval pouze 30 minut a někomu se naopak ani po hodině plavání nechtělo z vody.

Nakonec se nám to úspěšně podařilo a děti každý den plavaly, skákaly do vody a vylézaly z vody s radostí. Po plavání ihned běžely do teplé sprchy, kde se ohřály, poté se usušily a převlékly do suchého. A aby bylo zahřátí úplné, čekal je po plavání horký čaj nebo výborná polévka. Našli se mezi nimi však i takový otužilci, které jsme museli z vody tahat, protože jinak by tam vydrželi snad celý den. Jeden kluk dokonce prohlásil, že jeho největším zážitkem za celý týden bylo právě plavání v zimě.

Myslím, že jsme se o děti postarali skvěle, žádné dítě nám nenastydlo, ba naopak děti poznaly, že se dá plavat i za nepříznivého počasí a zvládly ,,bojové podmínky“ na výbornou. A především si odnesly Ten pocit k nezaplacení, když překonaly sami sebe!

Chcete, aby si i Vaše dítě zamilovalo plavání za každého počasí? Přihlaste ho k nám na příměstský plavecký tábor nebo na pravidelné oddílové plavání a budete mít tak zajištěno předností místo na 2. ročníku příměstského plaveckého tábora.