Krásný den, přátelé.

Pokud se vám do ruky dostal poslední výtisk časopisu S dětmi v Praze, mohli jste v něm mimo jiné najít i článek ze „Swim Smooth dílny“, jak vybrat ten správný příměstský tábor. Že se vám časopis do ruky nedostal? Nevadí. Přečtěte si náš článek nyní 😉

Také už přemýšlíte, jaký program vybrat dětem v době letních prázdnin? Pokud ano, děláte správně. Ačkoliv se to nemusí zdát, je nejvyšší čas. Napadlo Vás zvolit nějaký příměstský tábor, ale nejste si jisti, podle jakých kritérií vybírat? Pak určitě čtěte dál.

Nejdříve je potřeba si kromě požadovaného termínu ujasnit i zaměření, které by měl takový příměstský tábor mít. Možností je bezpochyby mnoho. Můžete podpořit dovednosti, kterým se dítě již věnuje anebo pojmout příměstský tábor jako příležitost vyzkoušet si zaměření nové, které by dítě mohlo nějakým způsobem obohatit, rozšířit mu obzory. Pokud byste rádi zkusili něco nového, ale nevíte, jakým směrem se vydat, můžete spojit příjemné s užitečným. K letním radovánkám neodmyslitelně patří plavání. Voda je živel, který je pro děti zábavný sám o sobě a pokud se Vaše dítě zábavnou formou zdokonalí v plaveckých dovednostech, můžeme pak mluvit o jasně pozitivním obohacení a nabytí nových dovedností, které bezesporu v budoucnu hojně využije.  Zdali dítě na příměstském táboře pouze „zaplácne“ volný čas nebo ho kvalitně využije a zhodnotí, je pak jen ve Vašich rukách.

Kvalitní program. Ne, jen bezcílné hraní her, ale smysluplně postavený časový rozvrh, který významně podpoří Vaše dítko v zaměření, které jste zvolili, ale zároveň dokáže podpořit například i všestranný rozvoj a flexibilitu každého jedince. Významný časový úsek (či dva?), který se věnuje kmenové aktivitě, pro kterou byl daný tábor zvolen, doplněný o bloky herních aktivit, které jsou sjednoceny tématem celotáborové hry, kdy děti například řeší rozmanité úkoly formou spolupráce, což významně posiluje jejich sociální dovednosti.

Odborný a kvalifikovaný dohled po celou dobu konání příměstského tábora. Vedoucí či trenéři, kteří opravdu rozumí danému táborovému zaměření. „Kamarádi“, kteří ale mají zodpovědný a respektující přístup k Vašim dětem, dokáží podpořit i motivovat. Pochopitelně i jejich dostatečný počet, aby byli schopni věnovat každému z dětí dostatek pozornosti.

Důležitým bodem při výběru je také komunikace organizátora tábora s rodiči a dostatečné informace o táboře, o programu a o samotném průběhu tábora. Informace na webu organizátora, facebooku a v neposlední řadě aktivní komunikace prostřednictvím e-mailu či telefonu. Možnost se přijet na dítě podívat či vidět fotografie z průběhu tábora ještě ten samý den? To je milý a nadstandardní přístup ze strany organizátora, který ale bohužel není samozřejmostí. Stejně tak nemusí být samozřejmostí ze strany organizátora zajištění pestré a zdravé stravy a pitného režimu, což je ale pro mě, jakožto rodiče, neméně důležitým kritériem.

Jedna výhoda příměstského tábora za všechny? Pokud si nejste jistí, že by se bez Vás Vaše dítko obešlo více dní, zásadní výhodou je fakt, že je takový „příměšťák“ bez přenocování, večer tedy budete mít Vaše dítko doma a nehrozí tak, že by se mu stýskalo 😉

Ještě pořád váháte? Projděte si recenze a osobní zkušenosti rodičů dětí, kteří již zkušenosti s konkrétním příměstským táborem mají. To vám jistě napoví 😉

Spojení všech uvedených kritérií je pro Vás známkou kvalitního příměstského tábora a je třeba počítat s vyšší cenou. Bezpochyby se ale jedná o investici, která se vyplatí!

Šťastnou ruku při výběru toho pravého příměstského tábora přeje Mgr. Gabriela Minaříková, Zakladatelka a hlavní trenérka Plavecké školy a oddílu Swim Smooth, www.swimsmooth.cz