Malá Viki je členkou našeho oddílu od 4 let. Od 4 let totiž přijímáme děti k výuce plavání. Před čtvrtým rokem věku dítěte doporučujeme „baby plavaní“ – organizované hraní si ve vodě v malém bazénku s rodiči. Až děti od 4 let jsou vývojově zralé pro výuku plavání v tom pravém smyslu. To znamená učit se plaveckým způsobům, i když stále jen velmi hravě a s důrazem na základní plavecké dovednosti. I takovým výcvikem prošla Viki a po třech letech cíleného a hravého učení, kdy se nic neuspěchalo, s vyspělým citem pro vodu už šlo další učení samo.

Ačkoliv při naší výuce k základním plaveckým dovednostem přidáváme nejdříve znak a kraul, protože prsa jsou opravdu velmi technicky náročný plavecký způsob, začínáme s jejich výukou později (nejlépe až od 8 let), tak na Viki bylo vidět, že je a bude prsařka. A jak takového prsaře či prsařku rozpoznáte? Neustále krčí kolínka, na zádech, na bříšku, při šlapání vody, s destičkou, bez destičky, zkrátka je má pokrčené pořád 😊. Snažíte se dítěti stále vysvětlovat a ukazovat – špička, propnuté nohy, nic nezabírá a možná si už i zoufáte. Naše rada ale je – nezoufejte! Důsledně s dítětem cvičte základní plavecké dovednosti a dejte dítěti čas, prostor pro volnou zábavu a může stát, stejně jako u Viki, že najednou vidíte, jak samo plave prsa. Nikdy jste jej to neučili, jen jste dítěti dopřáli dostatek volného času ve vodě, k volné hře, pozorování jiných plavců a najednou tam byly, bez drilu. A Viki je důkazem, že když se učí citlivě a s ohledem na plavcovy vrozené dispozice, můžete i prsa plavat Smooth a vyhrávat i při tréninku jen 2x týdně!

Viki v 5 letech

 

Viki dnes v 9 letech válí 50m P v čase 0: 50,37

 

V Praze, jedna z prvních certifikovaných Swim Smooth trenérů, Gabriela Minaříková, již v roce 2013 založila plavecký oddíl, kde můžete děti svěřit do péče a nechat je se učit plavat, jak pro radost, tak i systematicky budovat plaveckou kariéru šampiona. Gabriela je autorkou dětské Swim Smooth metodiky hravého učení se plavání všech plaveckých způsobů aneb Plavání s Plavlem a Plavlínou. Silnou stránkou Gabriely je pomoc juniorským výkonnostním plavcům, poskytuje video analýzu a také se můžete účastnit mnoha plaveckých kempů. Gabriela připravuje i knižní publikaci Jak naučit děti plavat hladce aneb plavání s Plavlem a Plavlínou. V této praktické příručce nejen pro rodiče se dočtete, jak na základní plavecké dovednosti. Kniha vyjde již brzy. Train to WIN and have FUN!